چطور متوجه شویم ویروس کرونا به ریه های ما حمله کرده است؟

چطور متوجه شویم ویروس کرونا به ریه های ما حمله کرده است؟

 مهدی سلیمی با اشاره به نحوه عملکرد ویروس کرونا در بدن انسان، گفت: بیماری کووید-19 ارگان ها و قسمت های مختلف بدن را درگیر می کند همانند ریه، قلب، عروق، دستگاه گوارش، مغز و درگیری های ریوی در این بیماران بارزتر است.

 فوق تخصص ریه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ادامه داد: در حدود 20 درصد از بیماران دچار درگیری ریوی شدید می شوند که این امر می تواند بصورت تنگی نفس، گاهی سرفه و کاهش سطح اکسیژن خون خودش را نشان دهد و از طرفی نیز درصد کمی وارد فازهای شدیدتر بیماری شده که نیاز به دستگاه ونتیلاتور دارند.

 وی با بیان اینکه کرونا با مکانیزم های مختلف سبب کاهش سطح اکسیژن خون می شود، افزود: یکی از علل مهم آن نیز ایجاد لخته های کوچک در عروق ریه که باعث افت اکسیژن و افزایش فشار شریان ریه می شود.

 سلیمی ادامه داد: بیماران مبتلا به ویروس کرونا که از ناحیه ریه دچار مشکل شده اند ویژگی های خاصی دارند و در مراحل اولیه و گاهی در موارد شدید بدون علائم تنگی نفس، درگیری ریوی شدید و اکسیژن های پایین دارند.

 فوق تخصص ریه دانشگاه علوم پزشکی گفت: درگیری ریوی از روز ششم و هفتم از ابتدای شروع علائم آغاز می شود و تا روز دهم و یازدهم دچار درگیری ریوی است که توصیه می کنیم بیماران مبتلا پس از تشخیص ابتلا اقدام به اندازه گیری سطح اکسیژن خود کنند و اگر زیر 93 درصد سطح اکسیژن بود باید بستری شود.

 وی تاکید کرد: درست است که درمان اختصاصی برای مقابله با این ویروس نداریم، اما در فاز التهابی درمان های موثری برای جلوگیری از پیشرفت بیماری وجود دارد.

 سلیمی با بیان اینکه برخی از بیماران وارد فاز شدیدتری از درگیری ریوی می شوند که نیاز به دستگاه ونتیلاتور پیدا می کنند، افزود: اغلب این بیماران با درمان بهبود می یابند و در مقابل برخی به درمان های طولانی تری نیاز دارند.

 وی گفت: با توجه به این موضوع که این درگیری های شدید قابل جبران نیست، بهترین راه رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستشوی دست هاست و همچنین پیگیری افت اکسیژن در روزهای ششم و هفتم است.

 فوق تخصص ریه دانشگاه علوم پزشکی در پایان تاکید کرد: این فکر که اگر دچار ویروس کرونا شویم و به قرنطینه برویم و اتفاقی نمی افتد کاملا غلط است و باید وضعیت خود را تحت نظر قرار دهیم.

نوشته شده در 1399-04-27 توسط اطلاع رسانی ها 0 1601

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر دهید.

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد

منو