کمبود ویتامین D و افزایش مرگ و میر ناشی از کویید19

کمبود ویتامین D و افزایش مرگ و میر ناشی از کویید19

کمبود ویتامین D و افزایش مرگ و میر ناشی از کویید19

 محققان براساس مطالعه روی بیماران مبتلا به کویید19 در بیش از 20 کشور دریافتند که کمبود ویتامین D خطر ابتلا به عوارض بسیار شدید این عفونت و مرگ و میر ناشی از آن را افزایش میدهد.

 به گذارش اینسایدر؛ هرچه برای اثبات این مطالعه تحقیقات بیشتری مورد نیازاست اما این یافته می‌تواند توضیح دهد که چرا برخی از افراد نسبت به سایرین دربرابر عوارض ناشی از ویروس آسیب‌پذیرتر هستند.به عنوان مثال،در ایتالیا و اسپانیا که نسبت به سایر کشورها میزان مرگ‌ومیر بالاتری داشتند،سطح متوسط ویتامین D بسیار پایین بود. کشورهای اروپای شمالی مانند فنلاند،دانمارک و سوئد دارای سطوح بالاتر ویتامین D و میزان پایین تر مرگ و میر بوده اند.

 محققان همچنین متوجه ارتباط بین کمبود ویتامین D و عارضه معروف به نام طوفان سیتوکین شده‌اند. در برخی از بیماران که به دلیل ویروس کرونا به شدت بیمار میشوند،سطح سیتوکین‌های خون،پروتئین هایی که پاسخ ایمنی را تقویت میکنند افزایش میابد.به این پدیده طوفان سیتوکین یا واکنش بیش ازحد سیستم ایمنی بدن گفته می‌شود.طوفان سیتوکین می‌تواند به شدت باعث آسیب به ریه ها،سندرم پریشانی حاد تنفسی و مرگ در بیماران شود.

 فراموش نکنید که برای دریافت ویتامین D حتما نباید سراغ مکمل ها بروید. اگر به میزان کافی ویتامین D را ازنور خورشید و مواد غذایی مانند ماهی،قارچ،غلات و آب پرتقال غنی شده بااین ویتامین یافت میکنید،افزودن مکمل ها کمک بیشتری به شما نخواهد کرد، ضمن اینکه دریافت بیش از حد ویتامین D می‌تواند عوارض جانبی منفی از حمله مسمومیت با ویتامین D، افزایش سطح کلسیم خون و نارسایی کلیوی داشته باشد.

نوشته شده در 1399-02-26 اطلاع رسانی ها 0

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر دهید.

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد

منو